• VEŠKERÉ MECHANICKÉ OPRAVY
 • PŘÍPRAVA A ZAJIŠTĚNÍ STK + ME
 • SERVISNÍ PROHLÍDKY DLE INTERVALU VÝROBCE VOZU

Přestavba na ETHANOL E85

LEGÁLNÍ PŘESTAVBA VOZU NA PALIVO ETHANOL E85

 S POVOLENÍM MINISTERSTVA DOPRAVY ČESKÉ REPUBLIKY

 VČETNĚ ZÁPISU DO TECHNISKÉHO PRŮKAZU

 

O co se jedná ?

          V podstatě nejde o nijak převratný objev a v různých diskusích na internetu bylo o využití E85 na úsporu nákladů napsáno tisíce různých slov. My bychom rádi dotáhli toto řešení do zdárného konce vč. atestů ve státní zkušebně. První výsledky jsou mimořádně zajímavé. Mimo přímé úspory nákladů na levnější palivo  to vypadá tak, že vozidlo bude mít po našem zásahu i lepší jízdní vlastnosti, vyšší výkon motoru a to vše bez problému výrazného zvýšení spotřeby paliva, špatných studených startů nebo nevyhovujících emisí výfukových plynů. Aby to všechno fungovalo tak jak má, je nutná kvalitní vstupní i výstupní diagnostika motoru, bez níž se neobjedeme.

 Pro jaká vozidla je úprava určená ?

          Úprava na E85 je určená vozidlům, která tankují palivo Natural 95, mimo vozidel s přímým vstřikování paliva, např. TSi, FSi,… Vozidlo musí být v dobrém technickém stavu a jeho systém řízení musí být v pořádku. To se ověřuje v rámci vstupní diagnostiky motoru – emise výfukových plynů pomocí analyzátoru výfukových plynů, paměť závad pomocí počítače (tester pro komunikaci s řídící jednotkou motoru) a základní snímače vč. lambda regulace pomocí osciloskopu / motortesteru.Tyto informace slouží jako porovnávací a vstupní údaje pro montáž přídavného zařízení na úpravu motoru na ethanol E85 a jeho seřízení.

Základní informace o palivu E85

          Palivo E85 je směs, která se skládá z 85 % ethanolu a z 15 % naturalu 95. Tento poměr se může dle různých sezónních poměrů měnit, ale minimální podíl ethanolu musí být vždy alespoň 70 %. Podle výrobce má jízda na palivo E85 oproti klasickému benzinu několik výhod – například nárůst výkonu motoru nebo výrazné snížení emisí výfukových plynů. My dodáváme, že pouze za předpokladu vhodné profesionální technické úpravy řídícího systému. Auta, která na tuto směs umí jezdit jsou tzv. flexibel fuel vehicle (FFV)  a mnoho světových výrobců již vozidla v tomto provedení dodává na trh. Významným výrobcem ekologického paliva E85 v ČR je společnost Agroetanol TTD a.s. Biolíh vyrobený z cukrové řepy má dobré předpoklady stát se levnou a ekologickou alternativou klasických fosilních paliv. Na ethanol se hodně jezdí v severských zemích Evropy nebo v Jižní Americe – tam se ethanol vyrábí převážně z cukrové třtiny.

Problém s "čistým" ethanolem E85 bez úpravy řídícího systému motoru


Ethanol je méně výhřevný než benzín. Nižší výhřevnost a jiný poměr směsi má zásadní dopad na jeho spalování. Při spalování čistého E85 bez úpravy může dojít ke zvýšení spotřeby paliva, k poškození motoru (katalyzátoru) při spalování velmi chudé (nebo velmi bohaté) směsi. Nižší zápalnost ethanolu může mít vliv na špatné studené starty v období nízkých venkovních teplot.

Technické řešení – úprava řídícího systému motoru pomocí přídavného zařízení Mexet-85 Conversion kit

Řídící jednotka motoru je standardně nastavena na palivo natural. Přídavné zařízení zajišťuje dobrý chod motoru při přepnutí na E85. Obsahuje také teplotní čidlo, pomocí kterého upravuje vstřik pro bezproblémové starty studeného motoru. V případě, že nebudete mít kde natankovat E85, natankujete natural 95 a zařízení jednoduše vypnete.

Výhody ethanolu E85
levnější, ekologičtější, z domácích zdrojů, výkonnější

 • Cena paliva E85 je t.č. zhruba o 10 Kč levnější než klasický benzín, takže při plném tankování 50 l nádrže ušetříte asi 500 Kč.
 • Nízká pořizovací cena úpravy – viz ceník níže, u 50 l nádrže návratnost cca 14 tankování
 • Rychlá montáž zařízení do vozidla (např. oproti LPG) – cca 4 až 12 hod. vč. vstupní (benzín)  a    výstupní (ethanol, benzín) diagnostiky,
 • Bez nutnosti přídavné nádrže, tankuje se jako klasické palivo do stejné nádrže
 • Přídavné zařízení můžete vypnout a dále jet na benzín, pokud například na cestě nepotkáte čerpací stanici s E85. Ethanol E85 je možné tankovat a mísit s Natural 95. V současnosti je v ČR přes 240 čerpacích stanic, kde E85 můžete natankovat (viz. odkaz zde).
 • Na rozdíl od LPG můžete jezdit do podzemních garáží,
 • Snížení emisí výfukových plynů, jde o zdroj energie vyrobený z domácích surovin, je  ekologický, snižuje  závislost na ropě, šetrnější k životnímu prostředí než Natural 95
 • Dynamičtější jízda na E85, pokud využijete zvýšený výkon po úpravě – pozor na zvýšenou spotřebu paliva. Pokud zůstane výkonová rezerva zachována, lze dosáhnout nižší spotřeby.
 • Po montáži se nevyžadují žádná zvláštní opatření a zvýšená kontrola, doporučujeme však:  

*      pravidelně kontrolovat dostatek oleje v motoru a pravidelně ho měnit, dbát na pravidelnou údržbu motoru...

*      vyměnit palivový filtr po najetí 500 – 600 km po úpravě a tankování E85

 

 

 

 

Ceník zařízení Mexet-85 Conversion kit: 

4-válec

6-válec

8-válec

Cena zařízení bez DPH 

4500

5500

individuální

Cena zařízení vč. 20% DPH 

5400

6600

individuální

Vstupní diagnostika

1000

1000

 

Montáž, seřízení a výstupní diagnostika

1500

2500

 

Cena úpravy celkem vč. 20% DPH 

7900

10100

individuální

Cena úpravy celkem bez DPH

6583

8417

individuální

 

Pokud jste na stránkách cokoliv nenašli, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám pomůžeme!